Skip to content

613 Sweetgum LnWoodbury, NJ 08096

Built 2012

Owner
---
Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Mar 17, 2025

Property Information

Block5.44
Lot3
QualifierC0613
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3SFAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,458
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
16%
Improvement Value:$208,000
84%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,891+3.3%
2024$8,606+2.2%
2023$8,422+1.2%
2022$8,325+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000
Sq Ft2,458DeedBook 7148, Page 162Recorded3/24/2025

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,458DeedBook 7036, Page 293Recorded7/17/2024

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft2,458DeedBook 6391, Page 96Recorded12/22/2020

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,458DeedBook 6108, Page 133Recorded6/20/2019

Property Sale

Sale
$226,666

From:

To:

Sq Ft2,458DeedBook 5129, Page 261Recorded10/25/2013

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4966, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 2012