Skip to content

633 Sweetgum LnWoodbury, NJ 08096

Built 2009

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 8, 2022

Property Information

Block5.44
Lot3
QualifierC0633
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description3SFAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,210
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
18%
Improvement Value:$182,000
82%
Total Assessment$222,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,959+3.3%
2024$7,703+2.2%
2023$7,539+1.2%
2022$7,453+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft2,210DeedBook 6730, Page 152Recorded8/15/2022

Property Sale

Sale
$270,030
DeedBook 4711, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 2009