Skip to content

1014 Monmouth RdWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Nov 30, 2009

Property Information

Block501
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
32%
Improvement Value:$86,700
68%
Total Assessment$126,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,539+3.3%
2024$4,393+2.2%
2023$4,299+1.2%
2022$4,250+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 4721, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1957