Skip to content

1103 Monmouth RdWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jul 15, 2011

Property Information

Block503
Lot34
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,100
27%
Improvement Value:$104,400
73%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,144+3.3%
2024$4,979+2.2%
2023$4,873+1.2%
2022$4,817+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4899, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 1957