Skip to content

1014 Cumberland AveWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Jun 24, 1983

Property Information

Block503
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
27%
Improvement Value:$104,400
73%
Total Assessment$143,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,141+3.3%
2024$4,976+2.2%
2023$4,870+1.2%
2022$4,814+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 1470, Page 1067

Property Built

Built

Year Built: 1957