Skip to content

1109 Cumberland AveWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2026

Property Information

Block505
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,600
30%
Improvement Value:$90,100
70%
Total Assessment$128,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,614+3.3%
2024$4,466+2.2%
2023$4,371+1.2%
2022$4,320+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4870, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1957