Skip to content

1111 Cumberland AveWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
May 19, 2021

Property Information

Block505
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SFC-P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
29%
Improvement Value:$94,200
71%
Total Assessment$132,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,764+3.3%
2024$4,612+2.2%
2023$4,513+1.2%
2022$4,461+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000
Sq Ft1,272DeedBook 6511, Page 323Recorded7/19/2021

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,272DeedBook 5288, Page 265Recorded2/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1957