Skip to content

1020 Sussex AveWoodbury, NJ 08096

Built 1984

Last Sale Price
$93,000
Last Sale Date
Dec 14, 1998

Property Information

Block506
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
27%
Improvement Value:$112,800
73%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,292+3.5%
2024$5,115+2.3%
2023$5,000+1.2%
2022$4,940+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 2952, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1984

Property Sale

Sale
$7,725
DeedBook 1481, Page 469