Skip to content

276 Somerset RdWoodbury, NJ 08096

Built 1957

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 3, 2018

Property Information

Block508
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
22%
Improvement Value:$141,800
78%
Total Assessment$180,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,482+3.3%
2024$6,274+16.6%
2023$5,379+1.2%
2022$5,317+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 5918, Page 95Recorded8/2/2018

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 5758, Page 140Recorded10/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1957