Skip to content

238 Somerset RdWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 29, 2020

Property Information

Block509
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page21.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,700
24%
Improvement Value:$130,500
76%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,138+3.3%
2024$5,941+9.4%
2023$5,430+1.2%
2022$5,368+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,728DeedBook 6399, Page 345Recorded1/8/2021

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 3177, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1960