Skip to content

56 Claro AveSewell, NJ 08080

Built 1945

Owner
---
Last Sale Price
$201,000
Last Sale Date
Sep 11, 2024

Property Information

Block518
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,900
38%
Improvement Value:$74,200
62%
Total Assessment$120,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,765+3.5%
2024$3,636+2.3%
2023$3,554+1.2%
2022$3,510+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$201,000
DeedBook 7067, Page 330Recorded9/20/2024

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$44,600
DeedBook 1559, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1945