Skip to content

1849 Bellevue AveWoodbury, NJ 08096

Built 1936

Last Sale Price
$199,999
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block259
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,400
35%
Improvement Value:$105,300
65%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,833+3.3%
2024$5,646+2.2%
2023$5,525+1.2%
2022$5,462+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$199,999

From:

To:

Sq Ft1,204DeedBook 6354, Page 78Recorded10/13/2020

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3782, Page 12

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 2129, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1936