Skip to content

17 Fairview AveSewell, NJ 08080

Built 2006

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 28, 2006

Property Information

Block521
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
15%
Improvement Value:$179,100
85%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,564+3.3%
2024$7,322+2.2%
2023$7,166+1.2%
2022$7,083+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4329, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 2006