Skip to content

40 Arch AveSewell, NJ 08080

Built 1940

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Oct 5, 2011

Property Information

Block521
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,147
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,500
30%
Improvement Value:$84,600
70%
Total Assessment$121,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,341+3.3%
2024$4,202+2.2%
2023$4,113+1.2%
2022$4,065+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4919, Page 126

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 3800, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1940