Skip to content

23 Gilbert AveWestville, NJ 08093

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2022

Property Information

Block52
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,009
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
29%
Improvement Value:$94,700
71%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,757+3.3%
2024$4,605+2.2%
2023$4,506+5.2%
2022$4,284+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 3643, Page 197

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 3233, Page 35

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 1689, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1954