Skip to content

21 Gilbert AveWestville, NJ 08093

Built 1954

Last Sale Date
Jan 26, 1973

Property Information

Block52
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,309
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,900
33%
Improvement Value:$75,900
67%
Total Assessment$113,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$1,870+6.5%
1999$1,755+1.0%
1998$1,737+0.5%
1997$1,729-0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1235, Page 1148

Property Built

Built

Year Built: 1954