Skip to content

474 Dickinson RdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 22, 2023

Property Information

Block532
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
24%
Improvement Value:$123,300
76%
Total Assessment$161,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,797+3.3%
2024$5,611+2.2%
2023$5,491+1.2%
2022$5,428+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,560DeedBook 6960, Page 263Recorded1/22/2024

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft1,560DeedBook 6392, Page 229Recorded12/23/2020

Property Sale

Sale
$199,900
DeedBook 4681, Page 114

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3665, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1956