Skip to content

429 Dickinson RdWenonah, NJ 08090

Built 1955

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Jun 15, 2011

Property Information

Block533
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
25%
Improvement Value:$121,200
75%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,765+3.3%
2024$5,580+2.2%
2023$5,461+1.2%
2022$5,398+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 4896, Page 226

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4768, Page 273

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 3985, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1955