Skip to content

423 University BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
May 13, 2016

Property Information

Block536
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,762
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,500
23%
Improvement Value:$135,700
77%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,317+3.3%
2024$6,114+2.2%
2023$5,984+1.2%
2022$5,915+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,762DeedBook 5471, Page 99Recorded5/23/2016

Property Sale

Sale
$15,342
DeedBook 2696, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1956