Skip to content

368 Ursinus StWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$191,000
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block537
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
24%
Improvement Value:$128,600
76%
Total Assessment$169,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,080+3.3%
2024$5,885+2.2%
2023$5,760+5.8%
2022$5,443-2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$191,000

From:

To:

Sq Ft2,028DeedBook 6340, Page 261Recorded9/18/2020

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft2,028DeedBook 6254, Page 202Recorded3/10/2020

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 3688, Page 313

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 1473, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1956