Skip to content

372 Ursinus StWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 19, 2010

Property Information

Block537
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,191
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,800
24%
Improvement Value:$116,700
76%
Total Assessment$154,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,539+3.3%
2024$5,361+2.2%
2023$5,247+1.2%
2022$5,187+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4828, Page 203

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4195, Page 32

Property Sale

Sale
$79,500
DeedBook 1795, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1956