Skip to content

372 Lycoming AveWenonah, NJ 08090

Built 1957

Last Sale Price
$116,900
Last Sale Date
Aug 31, 2000

Property Information

Block538
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,866
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
22%
Improvement Value:$134,800
78%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,227+3.3%
2024$6,027+2.2%
2023$5,899+1.2%
2022$5,831+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$116,900
DeedBook 3159, Page 278

Property Sale

Sale
$95,750
DeedBook 2130, Page 92

Property Sale

Sale
$79,900
DeedBook 1748, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1957