Skip to content

532 Princeton BlvdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jan 11, 2013

Property Information

Block540
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description1SF C-P
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,430
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
24%
Improvement Value:$155,700
76%
Total Assessment$203,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,310+3.3%
2024$7,075+2.2%
2023$6,924+1.2%
2022$6,845+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5037, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1956