Skip to content

349 Villanova CtWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$107,500
Last Sale Date
Sep 30, 1996

Property Information

Block540
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,778
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
16%
Improvement Value:$203,200
84%
Total Assessment$243,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,712+3.3%
2024$8,432+2.2%
2023$8,252+1.2%
2022$8,158+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 2694, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1956