Skip to content

571 Muhlenberg AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$102,000
Last Sale Date
Apr 16, 2004

Property Information

Block542
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage975
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
29%
Improvement Value:$102,900
71%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,213+3.3%
2024$5,045+2.2%
2023$4,938+1.2%
2022$4,881+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 3766, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1956