Skip to content

563 Muhlenberg AveWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 10, 2022

Property Information

Block542
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
27%
Improvement Value:$116,600
73%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,704+8.8%
2024$5,243+14.0%
2023$4,599+1.2%
2022$4,544+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,560DeedBook 6628, Page 172Recorded2/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1956