Skip to content

563 Allegheny RdWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block543
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
26%
Improvement Value:$128,400
74%
Total Assessment$173,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,206+3.3%
2024$6,007+2.2%
2023$5,878+1.2%
2022$5,811+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,560DeedBook 6755, Page 260Recorded10/4/2022

Property Sale

Sale
$104,500
DeedBook 2913, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1956