Skip to content

555 Allegheny RdWilliamstown, NJ 08094

Built 1956

Last Sale Price
$261,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block543
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,770
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
22%
Improvement Value:$140,900
78%
Total Assessment$179,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,446+3.3%
2024$6,239+6.5%
2023$5,856+1.2%
2022$5,786+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$261,000
Sq Ft1,770DeedBook 6699, Page 218Recorded6/21/2022

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4780, Page 319

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 4321, Page 174

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 2353, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1956