Skip to content

1400 Clearbrook AveWestville, NJ 08093

Built 1954

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 28, 2019

Property Information

Block54
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage875
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,500
29%
Improvement Value:$94,200
71%
Total Assessment$132,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,757+3.3%
2024$4,605+2.2%
2023$4,506+1.2%
2022$4,455+35.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000
Sq Ft875DeedBook 6192, Page 99Recorded11/12/2019

Property Sale

Sale
$37,035

From:

To:

Sq Ft875DeedBook 5866, Page 154Recorded5/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1954