Skip to content

1402 Clearbrook AveWestville, NJ 08093

Built 1954

Last Sale Price
$167,900
Last Sale Date
Dec 15, 2006

Property Information

Block54
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage875
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
31%
Improvement Value:$79,900
69%
Total Assessment$115,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,141+3.3%
2024$4,008+2.2%
2023$3,922+1.2%
2022$3,877+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$167,900
DeedBook 4323, Page 310

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 3940, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1954