Skip to content

1522 Glassboro RdWenonah, NJ 08090

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Dec 2, 2024

Property Information

Block550
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,500
25%
Improvement Value:$63,400
75%
Total Assessment$84,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,044+3.3%
2024$2,946+2.2%
2023$2,883+1.2%
2022$2,850+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft720DeedBook 7121, Page 8Recorded1/21/2025

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft720DeedBook 7042, Page 326Recorded7/30/2024

Property Sale

Sale
$135,500
Sq Ft720DeedBook 6689, Page 102Recorded6/3/2022

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4287, Page 131

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 2512, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1950