Skip to content

1190 Cattell RdWenonah, NJ 08090

Built 1958

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Aug 29, 2022

Property Information

Block551
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,200
18%
Improvement Value:$114,900
82%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,023+3.3%
2024$4,861+2.2%
2023$4,758+1.2%
2022$4,703+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$173,000
Sq Ft1,216DeedBook 6744, Page 127Recorded9/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1958