Skip to content

1408 Glassboro RdWenonah, NJ 08090

Built 1955

Last Sale Price
$342,500
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block554
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
18%
Improvement Value:$143,900
82%
Total Assessment$175,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,292+3.3%
2024$6,090+8.3%
2023$5,624+1.2%
2022$5,559+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$342,500
Sq Ft1,676DeedBook 6774, Page 298Recorded11/15/2022

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 4746, Page 186

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4072, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1955