Skip to content

114 Lincoln RdWenonah, NJ 08090

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Feb 3, 2025

Property Information

Block553
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,569
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,200
23%
Improvement Value:$132,300
77%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,184+3.3%
2024$5,986+2.2%
2023$5,858+1.2%
2022$5,791+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,569DeedBook 7129, Page 330Recorded2/7/2025

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4578, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1955