Skip to content

147 Brookfield AveWenonah, NJ 08090

Built 1955

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 28, 2006

Property Information

Block555
Lot33
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,477
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
26%
Improvement Value:$115,400
74%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,618+3.3%
2024$5,437+2.2%
2023$5,322+1.2%
2022$5,260+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4284, Page 130

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4074, Page 35

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 3040, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1955