Skip to content

175 Lincoln RdWenonah, NJ 08090

Built 1961

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block555
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,570
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
23%
Improvement Value:$123,100
77%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,765+3.3%
2024$5,580+7.1%
2023$5,211+1.2%
2022$5,148+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft1,570DeedBook 6535, Page 48Recorded8/24/2021

Property Built

Built

Year Built: 1961