Skip to content

149 Linden StWenonah, NJ 08090

Built 1956

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block561
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,158
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,100
23%
Improvement Value:$177,900
77%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,281+3.3%
2024$8,016+12.5%
2023$7,125+1.2%
2022$7,043+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft2,158DeedBook 6833, Page 25Recorded4/3/2023

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft2,158DeedBook 6486, Page 202Recorded6/7/2021

Property Sale

Sale
$77,500
Sq Ft2,158DeedBook 6364, Page 79Recorded10/29/2020

Property Built

Built

Year Built: 1956