Skip to content

108 Royal AveWoodbury Heights, NJ 08097

Built 1953

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Apr 21, 1987

Property Information

Block561
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,200
27%
Improvement Value:$96,600
73%
Total Assessment$132,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,761+3.3%
2024$4,608+2.2%
2023$4,510+1.2%
2022$4,458+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 160, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1953