Skip to content

314 Carnegie AveWenonah, NJ 08090

Built 1959

Last Sale Date
Apr 20, 2059

Property Information

Block562
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page42

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,900
28%
Improvement Value:$102,400
72%
Total Assessment$141,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,066+3.3%
2024$4,903+2.2%
2023$4,799+6.8%
2022$4,493+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 937, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1959