Skip to content

331 Lynn AveWenonah, NJ 08090

Built 1965

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 17, 2022

Property Information

Block568
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
20%
Improvement Value:$208,900
80%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,307+3.1%
2024$9,025+2.2%
2023$8,833+1.2%
2022$8,732+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,820DeedBook 6750, Page 83Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 2478, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1965