Skip to content

748 Howard AveWenonah, NJ 08090

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 15, 2012

Property Information

Block571
Lot10
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,740
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
29%
Improvement Value:$126,700
71%
Total Assessment$177,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,360+3.3%
2024$6,156+2.2%
2023$6,025+1.2%
2022$5,955+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2326, Page 244

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1441, Page 1126

Property Built

Built

Year Built: 1950