Skip to content

44 Bruce DrWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$53,500
Last Sale Date
Jan 9, 1984

Property Information

Block577
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
29%
Improvement Value:$105,000
71%
Total Assessment$148,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,334+3.3%
2024$5,163+2.2%
2023$5,053+1.2%
2022$4,995+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$53,500
DeedBook 1483, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1960