Skip to content

1305 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2018

Property Information

Block577
Lot36
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.3

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
56%
Improvement Value:$129,700
44%
Total Assessment$297,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,673+3.3%
2024$10,330+2.2%
2023$10,110+1.2%
2022$9,994+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1544, Page 79