Skip to content

1385 Cooper StWoodbury, NJ 08096

Built 1970

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 10, 2024

Property Information

Block577
Lot41
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.3

Building Details

Building Class17
Description2SF POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,000
15%
Improvement Value:$220,800
85%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,314+3.3%
2024$9,015+2.2%
2023$8,823+1.2%
2022$8,721+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,700DeedBook 7007, Page 174Recorded5/14/2024

Property Built

Built

Year Built: 1970