Skip to content

62 Craig DrWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 19, 2025

Property Information

Block578
Lot12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,600
28%
Improvement Value:$117,300
72%
Total Assessment$162,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,840+3.3%
2024$5,653+2.2%
2023$5,532+1.2%
2022$5,469+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft936DeedBook 7194, Page 163Recorded6/26/2025

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 3889, Page 120

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 1525, Page 1011

Property Built

Built

Year Built: 1960