Skip to content

43 Bruce DrWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Nov 30, 2023

Property Information

Block579
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
32%
Improvement Value:$95,000
68%
Total Assessment$138,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,976+3.3%
2024$4,816+2.2%
2023$4,714+6.9%
2022$4,410+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$246,000
Sq Ft936DeedBook 6951, Page 315Recorded12/27/2023

Property Built

Built

Year Built: 1960