Skip to content

1522 Dumont StWoodbury, NJ 08096

Built 1960

Last Sale Date
Jan 7, 2022

Property Information

Block579
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page18.3

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
34%
Improvement Value:$88,300
66%
Total Assessment$133,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,779+3.3%
2024$4,626+2.2%
2023$4,527+1.2%
2022$4,475+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960