Skip to content

11 Cordelia AveWestville, NJ 08093

Built 1952

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
May 4, 2007

Property Information

Block58
Lot23
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,100
27%
Improvement Value:$99,800
73%
Total Assessment$135,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,872+3.3%
2024$4,716+2.2%
2023$4,615+1.2%
2022$4,562+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4414, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1952