Skip to content

639 Georgetown RdWenonah, NJ 08090

Built 1995

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block591
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
33%
Improvement Value:$90,700
67%
Total Assessment$135,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,872+3.3%
2024$4,716+2.2%
2023$4,615+1.2%
2022$4,562+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 4061, Page 144

Property Sale

Sale
$81,900
DeedBook 2552, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$23,500
DeedBook 2472, Page 225