Skip to content

260 Cornell AveWenonah, NJ 08090

Built 1960

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block593
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityDeptford Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage844
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
35%
Improvement Value:$76,700
65%
Total Assessment$117,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,198+3.3%
2024$4,063+2.2%
2023$3,977+1.2%
2022$3,931+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
Sq Ft844DeedBook 6387, Page 135Recorded12/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960